Młotki, młoteczki

Warsztat złotnika, jubilera obfituje we wszelkiego rodzaju młotki. Bez tych najprostszych i najstarszych narzędzi nic nie stworzymy, bo musi...

Warsztat złotnika, jubilera obfituje we wszelkiego rodzaju młotki. Bez tych najprostszych i najstarszych narzędzi nic nie stworzymy, bo musimy pamiętać, że pracować będziemy w metalu, którego formowanie wymaga użycia sporo siły. 
Istnieje kilka podstawowych rodzajów młotków przydatnych w pracach nad biżuterią:

* młotek cyzelerski - z dużym wyprofilowanym trzonkiem, kulą z jednej strony i szeroką płaską powierzchnią z drugiej. Służy on do wykonywania wklęsło-wypukłych wzorów i rysunków artystycznych poprzez wybijanie ich w blasze; gładzenia powierzchni, tworzenia form.
W XIX w. wyodrębnił się dział rzemiosła, zwany cyzelatorstwem, skupiający rzemieślników-cyzelerów, trudniących się tworzeniem przedmiotów ozdobnych oraz codziennego użytku w tej technice.

* młotek repuserski - o podobnej budowie do cyzelerskiego, służący również do zdobienia wyrobów z blachy poprzez wybijanie w niej wgłębień, dających po drugiej stronie wypukły wzór.


* młotek drewniany - wykonany z bardzo twardego drewna np. różanego. Umożliwia kształtowanie blachy bez pozostawiania na niej śladów.


Może Cię zainteresuje

0 komentarze

Flickr Images